İnfertilite ve Tüp Bebek

Doğal süreçte her ay 1 veya 2 yumurta düzenli adet gören kadının adet döneminin ortası günlerinde yumurtalıklardan karın boşluğuna bırakılır. Tüp denilen organ tarafından alınan yumurta rahime doğru yol alırken hazne yolu ile gelen sperm ile tüpte buluşur ve döllenme gerçekleşir. 3 gün burada bekleyen ve rahme doğru yönlendirilen döllenmiş yumurta 5. gün civarında rahime ulaşır ve yerleşir. Böylece gebelik olgusu başlar. Bu süreci etkileyen sebepler infertilite olgusuna sebep olur.

İnfertilite, 35 yaş altında 1 yıl ve 35 yaş üstündeki kişilerde ise 6 ay korunmasız, düzenli cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşmaması durumudur. Yaklaşık çiftlerin % 15’i yani her 6 çiftten 1 tanesi üreme çağlarının herhangi bir döneminde bu sorunu yaşamaktadır. Sorun bazında her iki cins için oranlar %40 gibi eşit görünmektedir. %10-15 çiftte ise belirgin bir problem bulunmamaktadır. Her iki cinse yapılan tetkikler sonucunda nasıl bir tedaviye ihtiyaç duyacağınız belirlenir.

Bu tetkikler; Adet dönemine yapılan jinekolojik ve ultrasonografik muayene ve hormon analizi (FSH, LH, E2, PRL, TSH, FT4) Rahim filmi (HSG), sperm analizi (spermiyogram)

Tüp Bebek yani in-vitro fertilizasyon (IVF); yumurta hücresinin vücut dışında sperm ile döllenmesidir. Konvansiyonel yöntem yani klasik tüp bebek tedavisinde yumurta hücresi laboratuvar ortamında belirli sayıda sperm ilave edilerek döllenir.

Mikroenjeksiyon tedavisinde ise her bir yumurta hücresi bire bir tek sperm ile döllenir. Doğal süreçte sperm ve yumurtanın bir araya gelmesini etkileyen birçok sebep tüp bebek tedavisi ihtiyacını gerektirmektedir.

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Prof. Dr. Ahmet Zeki Işık, Türkiye’nin ilk dondurma çözme, Assisted Hatching, Blastokist Evresi Transferi, Oosit (yumurta) dondurma çözme ve döllenme sonrası yeniden dondurma gebeliklerinde, hem klinik hem de laboratuvar ekiplerini bizzat yönetmiştir. Sağlık Bakanlığı’nın Tüp Bebek alanındaki 3 sertifikasına da sahiptir.

2021 Ocak ayından itibaren özel muayenehanesinde hastalarını kabul etmekte ve Su Hospital Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörlüğünü yürütmektedir.

Daha fazla bilgi alın.